A vdikus asztrolgia, vagy DZSJTIS egy si indiai asztrolgiai rendszer, amelynek a szablyait nmegvalstott blcsek jegyeztk le vezredekkel ezeltt szanszkrit nyelven. Ennek az si rjan civilizcinak az rsos emlkeit sszefoglalan vdikus irodalomnak nevezzk. Az asztrolgia, szanszkrit nevn dzsjtis, vagyis a vilgt gitestek tudomnya a hat vdikus kiegszt tudomny egyike volt, teht meglehetsen fontos szerepet tlttt be a vdikus civilizci letben. Mg a vallsos ceremnikat is a kedvez asztrolgiai idpontok figyelembevtelvel hajtottk vgre, nem is beszlve az sszes tbbi tevkenysgrl.
A klnbz asztrolgiai iskolk kialakulsa A Vdkban tallhat informcik alapjn arra kvetkeztethetnk, hogy az elz korokban az egsz Fldn egy lelkileg s erklcsileg magasan fejlett civilizci ltezett, amely tbb milli ven keresztl fennllt. Ennek a kultrnak a hanyatlsa mintegy t-tzezer vvel ezeltt kezddtt az emberi trsadalom fokozatos erklcsi s lelki degradcija kvetkeztben. A Fld npessge ebben az idszakban tbb kultrkrre szakadt, amelyek tbb-kevesebb mrtkben megtartottk az si tudst. Nzetnk szerint ez trtnt az asztrolgival is.
A vdikus asztrolgia tudsanyaga az egyiptomi, arab, majd grg asztrolgiai iskolkon keresztl kerlt t Eurpba. Bizonyos vltoztatsokkal ugyanez a tuds bukkant fel a tvol-keleti s Dl-Amerikai kultrkban is. Az itt kvetkez sszehasonltsbl is kitnik, hogy a dzsjtisban hasznlatos szmtsi mdszerek sokkal kifinomultabbak s pontosabbak, mint a nyugati asztrolgiban ismert mdszerek, s ez szintn arra enged kvetkeztetni, hogy ez az eredeti rendszer, a tbbi pedig ebbl alakult ki az adott kultrkrk tudati szintjnek megfelelen.
A vdikus asztrolgia keletkezse A Vdkban tallhat szvegek szerint a dzsjtis-ssztra, vagyis az asztrolgival foglalkoz szvegek az univerzum teremtse idejn nyilvnultak meg a Legfelsbb r, Mahavisnu llegzetbl. Ezek a szvegek mintegy tezer vvel ezeltt lettek lejegyezve olyan nmegvalstott blcsek ltal, mint Parsara Risi s Bhrigu Muni. Az nevkhz fzdik az Indiban ma is ismert kt f asztrolgiai rendszer ltrejtte. Ezeket a blcseket tbb ms szemly is kvette, mint Gargamuni, Dzsaimini Risi, valamint tbb kzpkori szerz, pldul Varahamihira, Prithujasasz s Mantrsvara.
A krnikk szerint mindezek a szemlyek nmegvalstott blcsek voltak, akik ismertk a jelent, a mltat s a jvt. A szmtsi mdszerekkel s a pozcik rtelmezsvel kapcsolatos tudst meditci kzben nyilvntotta meg a szvkben a Legfelsbb r. Ez annl is valsznbb, mivel meglehetsen nehz lett volna statisztikai ton kikvetkeztetni az egyes szletsi dtumok s sorsok kztti sszefggst. A msik rv, amely a dzsjtis autenticitst igazolja, hogy az si blcsek mindenfle szmtsi vagy csillagszati segdeszkzk nlkl meg tudtk mondani, hogy melyik bolyg hol fog elhelyezkedni egy adott idpontban, akr vezredekre elre vagy vissza.
Alapvet klnbsgek a vdikus s a nyugati asztrolgia kztt A nyugati asztrolgiban hasznlatos zodikust (jegyrendszert) tropikus zodikusnak nevezik, mivel itt a jegyek pozcijt llandnak tekintik a Nap ves plyjhoz viszonytva. Ennek megfelelen a Nap minden vben a tavaszi napjegyenlsg napjn (mrcius 21.) lp a Kos jegybe. A vdikus asztrolgiban ezzel szemben a zodikus jegyeinek elhelyezkedst az gynevezett Naksatrkhoz, vagy llcsillagokhoz viszonytjk.
Ezt sziderikus zodikusnak nevezzk. A megfigyelsek szerint a kt zodikus lassan elmozdul egymshoz kpest, ugyanis a Nap a csillagokhoz kpest mindig egy kicsit htrbb kerl a tavaszi napjegyenlsg napjn, mint elz vben. Ezt az elmozdulst precesszinak, vagy ajanmsnak nevezzk, s az ves rtke mintegy 50 vmsodperc. Jelenleg a sziderikus zodikusban kb. 23 fokkal s 50 perccel htrbb helyezkednek el az gitestek, mint a tropikusban.
Valsznsthet, hogy a tropikus (vagy nyugati tpus) asztrolgia mintegy ktezer vvel ezeltt vlt el a vdikustl, mivel ekkor mg egybeesett a kt zodikus. A Fld forgstengelye mintegy 25 000 v alatt r le egy teljes krt a sziderikus zodikushoz kpest, s ezalatt a tropikus zodikus is egy teljes fordulatot tesz meg a sziderikushoz kpest. A tavaszi napjegyenlsg napja teht jelenleg a Halak els dekantusban (tz fokban) van, s mintegy nyolcvan ven bell a Vzntbe fog rkezni. Ezt nevezik egyesek a Vznt korszak kezdetnek.
A fenti eltrst korrigland a nyugati asztrolgiban fokozatosan trtelmeztk a jegyek jelentsgt, st, egyesek egy tizenharmadik hzat is be akarnak vezetni. Ez a klnbsg teht jelents eltrst ad mr a szletsi horoszkpok tern is. A vdikus asztrolgiban a legnagyobb jelentsget az aszcendens jegynek (a keleti horizonton felkel jegy) tulajdontjk, mivel ez hatrozza meg a szemly alaptermszett. A msodik legjelentsebb a Hold, amely a mentlis mkdsre enged kvetkeztetni, s a Nap egyrszt a llekre, msrszt a fizikai testre, cselekedetekre jellemz. Ezen kvl figyelembe veszik a Mars, Merkr, Jupiter, Vnusz s Szaturnusz helyzett.
Az Urnusz, Neptunusz s Plt helyzett nem azrt nem veszik figyelembe, mert a vdikus korban mg nem tudtak ezek ltezsrl, hanem azrt, mert ezek hatsai rtelmezhetek az elz ht bolygn keresztl. A msik kt bolyg, aminek szintn nagy jelentsget tulajdontanak, a Rhu s a Ktu. Ezek finomfizikai bolygk, amelyek a Hold felszll s leszll csompontjain helyezkednek el.
|