A fstlk s trtnetk
Napjainkban az a tvhit alakult ki, hogy a fstlk getse a keleti kultrk sajtossga. Ez azonban tveds hiszen sidk ta hasznlja mindenfle np, keleti s nyugati egyarnt
Az egyiptomi Halottas Knyvben mr emltik a vallsos s mgikus szertartsok sorn hasznlt fstlket: naponta hromszor fstlldozatot mutattak be a Napisten, R tiszteletre. Reggelente tmjnt vagy ms gyantaflt gettek, dlben, amikor a Nap a legmagasabban llt, mirht, estnknt pedig a hres kyphit ldoztk, mely 16 alkotelembl llt. Valsznleg a mgikus kyphi volt az, ami a hberek els fstlreceptjeit is inspirlta. Az testamentum tbb helyen is emlti fstlldozatok bemutatst. A keresztnyek viszont csak az i. sz. V. sz.-tl getnek fstlt, hiszen ez a ritul kezdetben nagyon emlkeztette ket a zsid hitre, amitl egyrtelmen el akartk hatrolni magukat. Az egyhzatyk azonban ismertk a tmjnt s a mirht az jtestamentumbl, mivel ezek azokhoz az ajndkokhoz tartoztak, amelyeket a napkeleti blcsek vittek Jzusnak. Ez volt az oka annak, hogy a 14. szzadtl fokozatosan elterjedt ezen fstlk hasznlata a vecsernyken, a krmeneteken s a temetseken.
Az iszlm kultrban a fstlt fknt a szenteknek ldoztk, illetve eskvkn s temetseknl hasznltk. Az indiai muzulmnok tmjn getsvel ztk el a rossz szellemet a hztl s vdekeztek a szemmel vers ellen. A hinduk sidk ta importltk a tmjnt is, de otthonaikban s a templomokban leginkbb szantlft, benzoegyantt, szrazvirgokat, gygynvnyeket s illatos fafajtkat gettek. A tibeti buddhizmus a j szellemek megidzsre hasznlta, a knaiak pedig krmeneteken, megtisztulsi szertartsokon, mgikus ritulkon s a Jia Csinggel val jsls sorn alkalmazzk. A rvid trtneti ttekintsbl kiderl, hogy a klnbz kultrk s vallsi gylekezetek, noha filozfiai hozzllsukban, hitvallsukban s szoksrendszerkben nagyban eltrnek egymstl, mgis szinte mindegyik elszeretettel alkalmazza a klnfle illatok fstlst az elmlyls, a meditci s ms lelki tevkenysgek elsegtsre. A fstlgetsnek teht van egy alapveten mgikus jellege, egy mdium, mely segt kapcsolatot teremteni a titkos erkkel. Az illatok befolyssal vannak a llekre, ltaluk elrhetv vlnak klnbz tudatskok, s ezltal kpesek betegsgek tneteinek csillaptsra, illetve gygytsra, ersteni vagy mrskelni tudjk lelknk bizonyos tulajdonsgait. A szagls, br ltalban elhanyagoljuk, de fontosabb rzkszervnk, mint gondolnnk. Figyelmeztet a romlott telekre vagy mrgez szagokra, nagyban befolysolja, hogy bizonyos helyen otthonosan vagy kellemetlenl rezzk-e magunkat. Sajt szemlyes illatunk pedig igazoltan meghatrozza a msik nemmel val kapcsolatunkat. Nem vletlen a monds: ''Van orra hozz'' - vagyis sztnsen kiszagolja a szmra kedvez lehetsgeket.
|