A japn fstlk eredete
A buddhizmus i.sz. 538-ban tûnt fel elõszr Japnban. Vele egytt tjutottak az cenon a Buddha-szobrok, rgi sztrk, valamint a fstlõk. Ettõl a pillanattl kezdve a fstlõ elvlaszthatatlann vlt a Japn trtnelemtõl. A fstlõnek felbecslhetetlen szerepe van a buddhista szertartsokban s rtusokban, de a sint szentlyekben is. Mivel megtiszttja a krnyezetet, olyan mdszerknt tisztelik, amely elhozza a buddhista Alamkara-t (A Dszek Birodalma).Tisztt s gygyszati tulajdonsgai miatt hasznlata orszgszerte elterjedt.
Az Asuka, Nara s Heian korszakok alatt Japnban a klfldi utak s cseremisszik gyakorisga a T'ang Kna s Japn kztt rohamosan nvekedett. Ezek a misszik vittk magukkal a buddhizmust, az orvostudomnyt, a mûvszeteket s termszetesen a fstlõt. Kzlk a legnevesebb a knai buddhista Ganjin mester volt, aki 759-ben Narban megalaptotta a Toshodai-ji templomot.
Tbb mint ezer vvel ezelõttõl napjaink modern korig a fstlõvel igen mly kapcsolatunk alakult ki a mindennapi letnkben. Ez egyrtelmûen lthat a nagy npszerûsgbõl, aminek az õsi Chang-an-ban (Kna) rvendett, ahol a fstlõ vilgi hasznlata az uralkod osztly krben nagy kedveltsgnek rvendett. A klnbzõ sszetevõket sszekeverve s szilvapppel vagy mzzel sszegyrva szles krben hasznltk a szobkban, ruhaujjba helyezve, sõt mg ruhkat is bleltek vele. A fstlõ ilyen mrtkû kzkedveltsgnek kifejlõdst lnk rszletessggel rja le a Genji Trtnete, amely felvillantja a Heian-korszak kifinomult arisztokrcijnak szorgalmas trekvst a sajt, egyedi illat kikeversre.
Ezektõl az egyszerû kezdetektõl a fstlõkszts folyamatosan talakult az egyms illatai kztti klcsns versengss, amit ,,Takimono-awase''-nek (Illatkevers) neveztek. Hamarosan kifejlõdtt a nyers, termszetes fstlõ-sszetevõk getse, amit ,,Ko-awase''-nek (Fstlõkevers) neveztek. Ezek az elegns jtkok vltak ksõbb a Kodo-szertarts (A Fstlõ tja) forrsv.
A Japn feudalizmus korban (Sengoku jidai, 1490 - 1573) jelentkezett az igny a fstlõ egyszerû, praktikus formja irnt. A Ming-dinasztiabeli knaiak adtk t a fstlõplcikk ksztsnek technikjt. Ez egyszerûen porr trt s plcikv sodort fstlõ volt, amit knnyû volt szlltani, s ra az egyszerû emberek szmra is elrhetõ volt. Ez volt a fstlõ npszerûsgnek virgkora. Az sszes osztly, gazdagok s szegnyek krben egyarnt virgzott. A virgzs kzpontja Sakai vrosa volt. Az itteni hatalmas npszerûsget fõleg a vros knai, spanyol s portugl kereskedelmi kapcsolatainak ksznhette.
A Baieido a japn trtnelem Muromachi-korszakbl szrmazik. Ebben az idõben vlt Kakuuemon Yamatoya, a Baieido alaptja, gygynvny-nagykereskedõv Sakai vrosban. Sakai egy ismert kiktõvros volt a rgi Japnban, ahol nagy volt a kereslet a fstlõ irnt. 1657-ben az alapt a ,,Jinkoya Sakubei'' nevet felvve fstlõ-alapanyagok s fstlõk rustsra specializldott. A ,,Jinkoya'' (aloe-kereskedõ) egy Sakai-ra jellemzõ nv volt, csak azok a gygyszer-nagykereskedõk hasznlhattk, akik fstlõre szakosodtak.
A fstlõkszts egy rendkvl finom folyamat. Jinkoya Sakubei igen rgi hagyomnyban a Baieido tbb mint 350 ven t a fstlõksztsnek szentelte magt. A mdszert s a recepteket genercirl genercira hagyomnyoztk egy tretlen, titkos szbeli tads sorn.
Mi a Baieido-nl tovbbra is õrizzk elõdnk, Jinkoya Sakubei titkos formulit. A Baieido legfõbb vgya, hogy a legtisztbb, legjobb minõsgû fstlõk igazi titkos aromjt juttassuk el vsrlinkhoz, olyan mdszerek ltal, amelyeket az 1657-ben trtnt alaptsunk ta kincsknt õrznk. |