Mire jk a szimblumok?
A mandalt a klnbz meditcis gyakorlatok, a szemllds s elmlyls segdeszkzeknt hasznljk. A gyakorl els feladata, hogy maga mgtt hagyja mindennapi gondjait, kavarg rzelmeit s sszevissza cikz gondolatait, vagyis lecsendestse bels vilgt. gy — immron megtisztulva — „lphet be” a mandalba, s clja, hogy eljusson egszen a kzppontjig. Nzegetse vagy rajzolgatsa koncentrcit, sszpontostott figyelmet ignyel. El kell mlylnnk benne, elkpzelni, hogy belpnk a mandalapalotba, ahol tallkozhatunk az istensggel. A tibeti tantrikus gyakorlatok szerint meg kell rtennk s beptennk magunkba az istensg tantst, majd visszakldeni t a szellemi vilgba. Amikor befejezzk a gyakorlatot, magasabb szintre kerlnk, felvrtezdnk egy hatalmas ervel.
| A mandalk hasznlata valjban elsegti a harmnia s teljessg ltrehozst vagy helyrelltst az emberben. Mdszer a megtisztulsra, a tanulsra, az informlsra s fejldsre. A gyakorl arra trekszik, hogy a vilg szttredezettsge s ellenttei helyett idelis llapotot, egysget teremtsen meg magban. A cl nem kevesebb, mint igazi nnk megtallsa. Erre a feladatra emlkeztet, ezt a kzdelmes utat segti a kpi brzols. A mandala irnymutatknt szolgl, olyan, mintha a labirintusban bolyongva trkpet kapnnk a keznkbe, amely megmutatja a helyes utat. A pontosan meghatrozott szerkezet, a szigor szablyok szerinti felpts, a rendezettsg megfoghat, biztos tmaszt nyjt gondolkodsunknak. A meditlshoz termszetesen tisztban kell lennnk a motvumok alapvet jelentsvel is. ltalnossgban a kr jelkpezi a szellemisget, a ngyzet az anyagi vilgot, a sznek pedig rzelmekkel tltik fel ezeket a terleteket. (A sznek rtelmezst lsd albb.)
A mandalk vilga tn tl tvolinak s misztikusnak tnhet szemnkben, de zenete a modern kor embernek is szl, ha vgyunk a tkletesedsre. Hiszen mr a nzegetse is harmonizlja az ember mkdst, pihenteti a szellemet, kiegyenslyoz, lecsendest, kikapcsol. Rg elfeledett igazsgokra, tiszta gondolatokra dbbenthet r minket, de a legfontosabb, hogy emlkeztet idelis llapotunkra: a teljessgre.
|